Чому слід уникати прийняття важливих рішень після переживання смерті близьких?
В глибині душі всі ми знаємо, що смерть — це частина життя. Насправді смерть надає сенс нашому існуванню, тому що нагадує нам про те, яке цінне життя.
Горе — це нормальна, здорова реакція людини на втрату. Люди сумують з різних причин, зокрема переживаючи:
- смерть коханої людини, а також домашніх тварин;
- розлучення або зміни у стосунках, зокрема й дружніх;
- зміни у вашому здоров’ї або здоров’ї близької (рідної) людини;
- втрата роботи або зміни у фінансовій безпеці;
- зміни в способі життя, наприклад, при виході на пенсію або при переїзді на нове місце.
Втрата, яка викликає горе, не завжди є фізичною. Ви можете випробувати горе, якщо у вас чи в когось із близьких діагностована серйозна недуга або ви прийняли неправильне рішення, яке вплинуло на все ваше життя.
Горе у всіх різне. Воно може містити безліч емоційних і фізичних симптомів.
- Почуття: гнів, тривога, вина, розгублення, заперечення, депресія, страх, вина, дратівливість, самотність, оніміння, полегшення, смуток, шок або туга.
- Думки: плутанина, труднощі з концентрацією уваги, невіра, галюцинації або схвильованість втраченим.
- Фізичні відчуття: запаморочення, прискорене серцебиття, швидка втомлюваність, головні болі, гіпервентиляція, нудота або розлад шлунка, задишка, важкість в горлі або в грудях, втрата або збільшення ваги.
- Поведінка: слізні благання, надмірна активність, дратівливість або агресія, втрата енергії та інтересу до приємних дій, занепокоєння або проблеми зі сном.
Іноді горе описується як процес, що складається з 5 етапів: заперечення, гнів, торг, депресія і прийняття.
Всі ці реакції на втрату нормальні. Однак не всі, хто переживає горе, відчувають всі ці реакції, і не всі відчувають їх в однаковій послідовності. Зазвичай деякі з цих реакцій, стадій і симптомів повторюються в циклі більше ніж один раз.
Шлях до покращення самопочуття
Не існує «правильного» способу скорботи. Всі різні. Дайте собі час пережити свою втрату по-своєму. Водночас, не забудьте подбати про себе.
- Відчуйте свою втрату. Дозвольте собі плакати, відчувати оніміння, злитися або відчути весь спектр емоцій, який наповнює вас в цей момент. Боляче, але це природно й нормально.
- Слідкуйте за своїми фізичними потребами. Висипайтеся, дотримуйтеся збалансованої дієти та регулярно займайтеся спортом.
- Висловіть свої почуття. Поговоріть про те, як ви почуваєтеся з іншими. Або знайдіть творчий спосіб вивільнити свої почуття. Це може бути мистецтво, музика або ведення щоденника.
- Підтримуйте рутину. Поверніться до свого звичайного життя, так швидко, як тільки зможете. Намагайтеся не відставати від своїх щоденних завдань, щоб ви не були перевантажені.
- Уникайте вживання алкоголю. Алкоголь є депресантом, який може вплинути на ваш настрій, тому він може змусити вас почувати себе ще більш сумним.
- Уникайте прийняття важливих рішень. Потрібен час, щоб пристосуватися до втрати і повернутися до нормального стану розуму. Ухвалення імпульсивного рішення під час скорботи може додати більше стресу в і без того важкий час. Спробуйте почекати рік, перш ніж вносити великі зміни, такі як переїзд або зміна роботи.
- Дайте собі перерву. Робіть перерви від скорботи, беручи участь в заняттях, які вам подобаються. Це нормально, щоб не сумувати весь час.
- Зверніться по допомогу, якщо вам це потрібно. Вам не потрібно боротися. Шукайте друзів, родину, духовенство, консультанта / терапевта або групи підтримки. Якщо ваші симптоми не покращуються або ви відчуваєте, що маєте потребу в додатковій допомозі, поговоріть зі своїм сімейним лікарем.
- Немає встановленого графіка скорботи. Ви можете почати почуватися краще через 6–8 тижнів, але весь процес може тривати від 6 місяців до 4 років. Ви можете почати почуватися краще потроху, щодня ніби бачачи світ у новому світлі. Вранці стане трохи легше вставати, або, можливо, у вас буде більше енергії. Це час, коли ви почнете перебудовувати своє життя навколо втрати коханої (близької) людини. У цей час може виникнути відчуття, що ви проходите через серію злетів і падінь. Ви можете почуватися краще один день, але гірше на наступний. Це нормально.
Згодом ви знову почнете знаходити інтерес до інших людей і занять. Якщо ви втратили кохану людину, це нормально відчувати провину або злість до них протягом цього часу. Також нормально переживати деякі почуття горя в дні народження, річниці, свята або інші особливі події.
Що потрібно враховувати?
Хоч і нормально відчувати смуток після втрати, почуття, пов’язані з горем, повинні бути тимчасовими. Іноді почуття тривають довше, або у вас можуть виникнути проблеми з емоціями. Коли це відбувається, горе може перерости в депресію. Симптоми горя і депресії схожі. Ознаки того, що ви можете бути в депресії:
- ви не починаєте почуватися краще з плином часу;
- у вас є постійні труднощі з їжею чи сном;
- ваші почуття починають руйнувати ваше повсякденне життя;
- ви вдаєтеся до наркотиків і алкоголю, щоб впоратися;
- ви починаєте думати про заподіяння шкоди собі чи іншим.
Якщо ви відчуваєте, що маєте труднощі з емоціями, зверніться за допомогою. Ваш лікар допоможе вам впоратися з депресією, щоб ви могли почуватися краще. Він може також допомогти вам з’ясувати, яка інша підтримка вам потрібна (це може бути група підтримки, індивідуальна терапія чи приймання лікарських препаратів).
Чи варто приймати важливі рішення в період скорботи?
Як ми вже зазначали вище людині після втрати близьких потрібно певний час утриматися від прийняття важливих рішень, щоб пристосуватися до втрати й повернутися до нормального стану розуму.
Але слід зробити акцент на тому, що у кожної людини своє бачення «важливих рішень», тому ми вирішили конкретніше зупинитися на кожному такому доленосному виборі людини. Отже, з прийняттям яких рішень ми все ж повинні почекати після переживання смерті близьких?
1. Зміна житла: переїзд в нову квартиру / продаж будинку і т. д.
Іноді, при втраті близької та рідної для нас людини, хочеться кинути все й втекти. А найбільше — втекти з дому, який кожною деталлю, меблями й аксесуарами змушує згадувати найяскравіші епізоди спільного життя. Але в такій ситуації, коли ми повністю поглинені нашими емоціями, потрібно постаратися взяти себе в руки й відкласти цю дію як мінімум на пів року. Цього часу якраз достатньо, щоб змиритися з болем втрати й трохи відновитися фізично, розумово, емоційно або духовно. До того ж за цей час ви зможете відновити свій фінансовий стан після пережитого похорону.
Після закінчення піврічного терміну ви зможете тверезіше оцінити ситуацію та прийняти правильне рішення — чи варто міняти житлоплощу, оскільки навіть якщо ви будете почуватися набагато краще годі було обійти той факт, що переїзд вимагає багато зусиль навіть від емоційно стабільної людини: пошук нової квартири, продаж старої, пакування / розпаковування речей, ремонт, оформлення документів і т. д.
2. Викидання дорогих серцю дрібниць: сувенірів, подарунків, фотографій і т. д.
У момент випробування сильного емоційного потрясіння (горя втрати) ви можете чинити необачно й позбутися тих дрібниць, з якими пов’язані найяскравіші й найпозитивніші моменти вашого спільного життя, але завжди пам’ятайте про те, що ви про це пошкодуєте. Згодом, коли ваші емоції трохи вщухнуть (у когось це займе пів року, в когось рік і більше) всі ці дрібниці будуть викликати у вас приємні спогади, які зігріватимуть вашу душу.
Якщо ж у цей момент життя ви не можете дивитися на ці острівці пам’яті просто зберіть їх у коробки та сховайте в шафу, дайте собі час прийняти факт втрати й змиритися з цією страшною подією.
3. Зміна місця роботи
На жаль, не всі люди, зокрема й роботодавці, з розумінням ставляться до того, що їхні підлеглі переживають не найкращий етап свого життя, миряться з втратою близької людини. Зрозуміло, коли ви знаходитесь в такому пригніченому стані вам потрібен певний час, щоб прийти в норму й повернутися до свого звичного темпу життя, це також стосується й виконання своїх професійних обов’язків.
Якщо ви розумієте, що не можете повноцінно працювати, у вас все падає з рук і ви не можете впоратися зі своїми професійними обов’язками не гарячкуйте, не слід звільнятися та закриватися в чотирьох стінах. Якщо ваше керівництво не може піти вам на зустріч і перекласти частину ваших обов’язків на ваших колег — візьміть відпустку, дайте вашому тілу й розуму трохи відпочити й відновитися. Пам’ятайте, що звільнитися можна завжди, а от знайти потім достойне місце роботи буде досить складно. І крім болю втрати ви зіткнетеся з новими труднощами — фінансовими, адже після витрат на похорон гроші вам не завадять. Також слід зробити акцент на тому, що якщо ви залишитеся без соціального оточення, то вихід з трауру буде довгим, складним і загрожує розвитку депресивного стану й інших психічних розладів.
Висновок
Скорбота — це дуже індивідуальний досвід, немає правильного чи неправильного способу скорботи. Те, як ви переживаєте біль втрати, залежить від багатьох факторів, зокрема від вашої особистості, стилю виживання, життєвого досвіду, віри й того, наскільки значними були втрати для вас.
Неминуче, процес скорботи вимагає часу. Зцілення відбувається поступово; його не можна зупинити або прискорити й немає «нормального» графіку скорботи. Деякі люди починають почуватися краще через тижні або місяці. Для інших процес скорботи вимірюється роками. Незалежно від вашого переживання втрати, важливо бути терплячим з самим собою і дозволити процесу розгортатися природним чином.Якщо ви відчуваєте симптоми складного горя або клінічної депресії, негайно зверніться до фахівця з психічного здоров’я. При відсутності лікування тривала скорбота може привести до значних емоційних пошкоджень, небезпечним для життя проблем зі здоров’ям і навіть до суїциду. Але лікування може допомогти вам одужати та повернутися до свого звичайного життя.