Прихований зміст вашого сну
Скажімо, цієї ночі вам наснився сон, у якому ви зі своїм колишнім хлопцем стояли на кораблі як Джек і Роуз у фільмі «Титанік». Чи означає це, що ви хочете відновити стосунки, що давно закінчилися? Чи, можливо, це свідчить про те, що найкраща ідея для вашої майбутньої відпустки — круїз на кораблі? А може, це просто означає, що підсвідомо ви знову хочете переглянути свій улюблений фільм?
Ми часто запитуємо себе, чи несуть наші сни якийсь прихований сенс? Але, щоб розібрати послання, яке стоїть за ними, важливо спочатку зрозуміти етапи, на яких ми їх бачимо й ознайомитися з тим, як наш мозок продукує зміст наших снів.
Що потрібно знати для інтерпретації снів?
Отже, розберімо докладніше п’ять основних моментів, які слід врахувати для правильного тлумачення сновидінь.
1. Малоймовірно, що ви будете пам’ятати більше ніж 10 відсотків своїх снів у будь-яку ніч
За словами Тора Нільсена, психолога на пенсії й нинішнього директора Лабораторії снів і кошмарів у Монреальській лікарні Сакре-Кер сни найбільш яскраві та часті на стадії швидкого руху очей (REM) — якщо людина прокинеться в цей момент, то у неї великі шанси згадати все, що йому снилося.
REM — це стадія, на якій виробляється енергія необхідна для активної роботи весь наступний день. Ваші м’язи «відключені», але мозок все ще активний — він «живить» зміст ваших снів. Якість сновидінь зазвичай варіюється залежно від часу сну. На початку ночі період REM може привести до короткого сну, на зразок, трейлеру фільму. Пізніше вночі, протягом набагато більш тривалого періоду REM, у вас може бути сон, який за тривалістю більше схожий на фільм.
Згідно з Національним фондом сну, дорослі зазвичай бачать від чотирьох до шести снів за ніч, хоча вони не будуть пам’ятати їх всіх.
2. Ваш досвід й емоції керують вашими снами
Отже, звідки береться сценарій для трейлерів і фільмів, які грають у вашій голові? Нільсен пояснив, що сни — це поєднання ранніх віддалених спогадів, недавніх спогадів і всього, що між. Багато зображень у ваших снах отримані з попереднього дня (психоаналітик Зигмунд Фройд називав це «денним залишком») або з попереднього тижня (відомий як «ефект затримки сну»).
Часто в снах з’являється зображення, яке здається випадковим, але насправді його немає взагалі. Можливо, ви відвідали виставку квітів на минулих вихідних, і на наступному тижні в вашому сні з’явилися квіти.
Хоч і зображення з ваших спогадів можуть з’являтися у ваших снах, ви ніколи не відтворюєте спогади такими, якими вони були, за винятком випадків посттравматичного стресового розладу. Натомість, мозок визначає, про що ви мрієте, обчислюючи, які з ваших знову сформованих спогадів є найбільш цінними й ще не повністю зрозумілими. Крім того, вам також сниться те, що ваш мозок пов’язує з цією недавньою пам’яттю.
Ось приклад: Припустимо, ви мало не потрапили в автомобільну аварію. Ця подія може з’явитися в іншій формі — у ваших снах ви катаєтеся зі своєю дитиною на машинці в парку атракціонів. Можливо, вона сміється, але ви тим часом можете відчувати сильний стрес. Здається, що емоційні спогади мають пріоритет для наших снів. У такій ситуації, психологи пояснюють це тим, що в результаті автомобільної аварії у вас може виникнути негативний зв’язок між реальними автомобілями й машинками уві сні, або сон може допомогти вам применшити ризик, який ви спочатку зв’язали з подією.
Більшість снів насичені різними почуттями, які зазвичай відбуваються від реально пережитих вами емоцій. Багато пацієнтів Інституту сну стверджують, що під час стресу вони бачать більше снів, що провокують тривогу. Зважаючи на це, напрошується висновок, що денні емоції відіграють певну роль в емоційному підтексті сновидінь.
3. Є кілька загальних тем сновидінь, але їх значення унікальні.
Дослідження показали, що деякі теми сновидінь зустрічаються частіше, ніж інші. Одне дослідження показало, що 81,5% учасників повідомили про сни з переслідуваннями, 76,5% — про сексуальний досвід, а 73,8% про падіння.
Нільсен сказав, що інші типові сни, такі як втрата зубів, можна віднести до досвіду нашого раннього дитинства, додавши, що ідеї в цій галузі мають абстрактний характер через обмежену кількість інформації.
Як діти, ми всі втрачаємо наші молочні зуби. Ваша емоційна реакція на цю подію, а також реакція ваших батьків можуть відрізнятися від реагування інших людей і їх сімей. Ці реакції зберігаються в довготривалій пам’яті й можуть з’явитися пізніше, у вигляді шаблону з іншими речами, прикріпленими до нього. Саме тому ваш сон про випадання зубів повинен розглядатися в певному контексті.
Що сталося нещодавно у вашому житті? Які емоції були виховані з дитинства? Чи є у вашому житті щось схоже на те, яким був ваш емоційний шаблон того часу? Ваші відповіді на ці питання і відрізняють вашу версію сну від чиєїсь іншої.
Наприклад, сон про випадання зубів може бути дуже позитивним для однієї людини, тому що він отримував грошики після того як «мишка» забрала зуб. У іншої людини можуть бути вибиті зуби в кулачній бійці, що призведе до більш негативної асоціації.
В результаті Нільсен не підтримує ідею так званих «Сонників», які привласнюють загальне значення кожному типу снів.
4. Згадувати свої сни — кращий спосіб їх розшифрувати
Вчені займаються вивченням сновидінь, рекомендують відразу ж після пробудження полежати трохи в ліжку з закритими очима. Відкриття очей і рух навколо можуть перезаписати спогади новими відчуттями.
Ви хочете згадати, що було уві сні? Почніть вести щоденник сновидінь, у який будете записувати все, що згадаєте після пробудження: ваші почуття, емоції, відчуття — все до дрібних деталей. Потім уважно перечитайте і постарайтеся розібратися, що та після якої події вам сниться або ж напередодні чого.
Ще один хороший спосіб обробити контент вашого сну — це групове обговорення сновидіння. Для цього не обов’язково відвідувати групи, очолювані експертом, досить кола близьких і друзів. Це може стимулювати ваше бажання згадати сни, щоб брати участь у групових дискусіях.
Якщо ви хочете поговорити з професіоналом про сон, краще пошукати психолога, який використовує аналіз сновидінь у своїй практиці. Деяких терапевтів спеціально не навчають тлумачення снів, але вони можуть використовувати їх, а також ваші нічні кошмари як відправну точку, щоб говорити про глибші проблеми або емоційні реакції.
5. Сни показують можливості, а не відповідь
Сни багатьох людей викликають емоції, з якими вони борються протягом всього дня. Ви можете вчитися на своїх снах, приділяючи пильну увагу емоціям, які відчуваєте в момент пробудження. Знаючи, що сни є відбитком нашого активного життя, є підозри, що вони можуть повідомити нас про емоції, з якими ми не навчилися справлятися або навіть не зазнали протягом дня. Таким чином, уві сні ми можемо більш прямо «подумати» про те, як можна розв’язати нашу емоційну проблему.
Отже, чи означає це, що ваші мрії намагаються вам щось сказати? Ні — вони намагаються вам дещо показати. Це можна порівняти з різницею між підручником і п’єсою. Підручник дає вам інформацію, тоді як гра показує вам можливості.
Приховане значення снів за Фройдом
Основна ідея інтерпретації сновидінь за Зигмундом Фройдом полягає в тому, що вся сюжетна лінія, за якою ми спостерігаємо під час сну — це не що інше, як маскування реальної проблеми.
Прихований сенс стосується символічного значення сну, що лежить за його буквальним змістом. Фройд вважав, що проведення прихованого змісту сну до свідомості може полегшити психологічні страждання.
Значна частина психоаналітичної теорії Фройда зосереджувалася на тому, щоб допомогти людям привести ці приховані, несвідомі думки й почуття до усвідомлення. Він вважав, що прихований сенс снів пригнічується і ховається підсвідомістю для захисту людини від думок і почуттів, з якими важко впоратися. Хоча розум ховає ці почуття у несвідомому й підсвідомому розумі, такі думки, страхи та бажання ще здатні впливати на свідомі думки й поведінку.
Розкриваючи прихований сенс снів, Фройд вважав, що люди можуть краще зрозуміти свої проблеми й розв’язати питання, які створюють труднощі в їхньому житті. У психоаналітичній інтерпретації Фройда сни зосереджуються на виконанні бажання. Уві сні ми мріємо про те, що ми таємно бажаємо, й до чого прагнемо. Багато з цих покликів можуть бути незаконними, аморальними чи шокувальними, тому наші уми приховують їх істинний сенс маніфестним змістом сновидіння.
Захисні механізми — цензура прихованого змісту сну
Зигмунд Фройд описав ряд різних захисних механізмів, які розум використовує для цензури прихованого змісту сну.
- Переміщення — передбачає заміну однієї речі на щось інше. Уві сні ви можете бути нераціонально засмученими через тривіальний або, здавалося б, безневинний об’єкт чи людину. Фройд міг припустити, що цей об’єкт — це просто заміна того, що дійсно вас турбує.
- Проєкція — передбачає перенесення неприйнятних почуттів на когось іншого. Наприклад, ви могли б бачити сон про те, що хтось у вашому житті не любить вас, але насправді це ви не любите їх. Цей тип спотворення зменшує вашу тривогу, дозволяючи вам висловити почуття, але таким чином, при якому не постраждає ваше Его.
- Символізація — передбачає втілення репресованого бажання у символічному акті. Фройд міг би інтерпретувати сновидіння про куріння цигарок або вставлення ключа в запалювання автомобіля, як сон про сексуальне бажання.
- Конденсація — передбачає мінімізацію представлення ваших прихованих мотивів під час сну. Кілька елементів сновидіння можуть бути об’єднані в єдине зображення, яке слугує для маскування реального значення.
- Раціоналізація — передбачає прийняття всієї множини символів, об’єктів, подій і людей, які з’являються уві сні й перетворення їх у послідовний і зрозумілий «текст».
Важливо зрозуміти прихований сенс вашого сну за кількома основними причинами. Перш за все, ваші сновидіння і їх значення можуть принести користь вашому денному життю. Стаючи більш обізнаними про свої сни й про те, що вони означають, ви зможете покращити свої риси характеру, творчий потенціал, розв’язання проблем і т. д.
Крім того, ви можете дізнатися, які у вас найглибші неусвідомлені бажання, як їх реалізувати, щоб це допомогло вам рости й вдосконалюватися як особистості.