Сон і сновидіння. 10 цікавих фактів про сни
Сновидіння — це дивовижний людський досвід, який можна описати як стан свідомості, що характеризується чуттєвими, когнітивними й емоційними проявами під час сну.
Вони можуть бути цікавими, веселими, романтичними, тривожними, страшними, а іноді й зовсім дивними, та такими, що не піддаються жодному логічному поясненню.
Вони є постійним джерелом загадок для вчених, лікарів та психологів. Крім того, викликають чималий інтерес і серед звичайних людей, адже уві сні ми проводимо третину нашого життя, при цьому дана область так і не вивчена, навіть наполовину.
В цій статті ми постараємося розібратися в основних фазах сну, поговорити про його функції, а також про декілька цікавих фактів.
Фази та функції сну
Сон — це певний періодичний стан організму людини, який характеризується відключенням свідомості та зниженням активності центральної нервової системи.
Існує два основні типи сну — повільний і швидкий, які мають кілька стадій.
Стадія № 1 (повільний сон) — це перехід від неспання до сну. Протягом короткого періоду часу (декількох хвилин) щодо легкого сну ваше серцебиття, дихання і рух очей сповільнюються, а м’язи поступово розслабляються.
Стадія № 2 (повільний сон) — це період переходу з легкого сну в глибший. Серцебиття і дихання продовжує сповільнюватися, а м’язи розслаблятися. Температура тіла падає, а рухи очей припиняються. Хвильова активність мозку сповільнюється, але відзначається короткими спалахами активності.
Стадія № 3 (повільний сон) — це період глибокого сну. Дана стадія триває тривалий час протягом першої половини ночі та сприяє відпочинку й відновлення організму. Під час третьої стадії розбудити людину найскладніше. Всі фізіологічні показники знижуються до мінімально допустимого рівня.
Швидкий сон починається приблизно через 90 хвилин після засинання. Ваші очі швидко рухаються з боку в бік за закритими повіками. Змішана частота активності мозкових хвиль уподібнюється до тієї, що спостерігається при активному стані. Ваше дихання стає швидшим і нерегулярним, а частота серцевих скорочень і артеріальний тиск підвищуються. Велика частина ваших сновидінь відбувається саме в цій фазі, при цьому розбудити людину досить легко, але таке пробудження грозить станом втоми та сонливості.
Виходячи з наявних фактів і нових методологій досліджень в області психології сну, вчені припустили, що сновидіння виконують такі функції:
- автономна обробка пам’яті, при якій мозок об’єднує завдання навчання і запам’ятовування, підтримує і записує активну свідомість;
- підготовка до можливих майбутніх загроз;
- допомагає розвинути когнітивні здібності;
- відбиває несвідому психічну функцію психоаналітичним способом;
- унікальний стан свідомості, який охоплює досвід сьогодення, обробку минулого та підготовку до майбутнього;
- психоаналітичний простір, у якому Его сновидця може об’єднати переважно, суперечливі або дуже складні поняття, які непокоять під час неспання, задовольняючи потребу в психологічній рівновазі та рівності.
Цікаві факти про сни
Як ми вже говорили, картинки, історії та сцени подій, які виникають під час фази швидкого сну — це сновидіння. Вони можуть зробити ваші нічні періоди відпочинку захопливими, такими що збивають з пантелику, загадковими й навіть іноді жахливими.
Оскільки багато інформації про сни так і залишається невідомою, а кожній людині ця область доволі цікава, пропонуємо вашій увазі 10 дивовижних фактів про сни, яких ви, можливо, ніколи й не чули.
1. Не всі люди бачать кольорові сни
Не кожна людина бачить кольорові сни, так само, як і не кожна бачить винятково чорно-білі. Якщо людина виросла в той час, коли на екранах переважало чорно-біле телебачення і більшість газет також друкувалися не в кольорі, то в неї більше шансів побачити сон виключно в знебарвленому вигляді. В ході експериментів Національного фонду сну з’ясувалося, що близько 80% учасників опитування молодші за 30 років бачать сни виключно кольоровими, а ось в 60 років і більше кольорові сни бачать тільки 20% респондентів.
2. Чоловіки та жінки бачать сни по-різному
Сновидіння чоловіків і жінок відрізняються своєю змістовною стороною. Для сильної статі характерні сни про зброю, агресію, фізичну активність крім того їх сни коротші з меншою кількістю дійових осіб. А також слід зазначити, що чоловіки уві сні частіше бачать персонажів своєї статі ніж протилежної. А ось жіночі сни більш тривалі, з великою кількістю персонажів з приблизно однаковою кількістю персонажів обох статей. Також уві сні жінки більше уваги приділяють розмовам, обговоренням і роздумам, а ось фізична активність йде на другий план.
Але все ж хочеться відзначити й щось схоже в сновидіннях чоловіків та жінок – в обох статей під час сну проявляється фізіологічна реакція сексуального характеру, навіть якщо зміст сновидіння не еротичний – підсилюється приплив крові до статевих органів.
3. Всі здорові люди без винятку бачать сни
Абсолютно всі люди під час сну бачать сновидіння, просто не всі можуть їх згадати після пробудження. Єдиним винятком може бути наявність психічних розладів, що відповідно заважає нормальній активності головного мозку, а як наслідок і порушень сну. Зазвичай за ніч людина може бачити кілька снів, які тривають від 5 до 20 хвилин. Слід також зазначити, що середньостатистична людина витрачає на сон близько третини свого життя.
4. Ми забуваємо 95% сновидінь
Як доводять проведені дослідження Національного фонду сну, після пробудження ми запам’ятовуємо лише 5% сновидінь. Річ у тому, що під час фази швидкого сну (коли ми бачимо сновидіння) лобові частки нашого мозку, що відповідають за формування пам’яті, мають слабку активність. Це й заважає нам яскраво запам’ятати наші сновидіння.
5. Тварини також бачать сни
Багато господарів тварин неодноразово помічали, як уві сні їх вихованці смикають лапками, ніби біжать кудись, а іноді вони навіть «розмовляють» гавкають чи нявкають, не розкриваючи рота.
Згідно з дослідженнями Метью Вілсонома, професора, керівника з вивчення діяльності головного мозку Массачусетського технологічного інституту, тварини бачать події минулого тижня або окремі епізоди й навіть власні страхи.
6. Снами можна керувати
Свідомий сон — це стан свідомості, при якому людина усвідомлює, що бачить сон і іноді може навіть керувати його змістом. Перебуваючи в такому стані, людина може побувати де завгодно, переживати такі моменти, які просто недоступні їй у реальному житті. А це безмежні можливості, адже ми можемо відточувати навички спілкування після курсів іноземних мов чи закріплювати отримані знання про водіння машини. Навчитися керувати своїм сном цілком можливо. Зараз існує величезна кількість технік й інструкцій, головне, щоб у вас було бажання і час для реалізації задуманого.
7. Параліч сну
Параліч сну — це стан, коли ви під час того як засинаєте чи прокидаєтеся, на короткий період часу (зазвичай кілька секунд) втрачаєте здатність рухатися та розмовляти. Для деяких людей такий стан рідкість і за все життя вони помічають його лише кілька разів, тоді як для інших це практично постійний стан. Але не слід переживати про його наявність, оскільки при відсутності психічних розладів він не несе жодної загрози здоров’ю.
8. Сліпі люди також бачать сни
В одному дослідженні Національного фонду сну брали участь люди, які від народження були сліпими й ті, хто втратив зір з різних причин, але не молодші за 6 років. Після ряду експериментів було визначено, що ті, хто втратив зір, продовжували бачити кольорові або чорно-білі сни, хоча й не в такому сильному прояві. А ось сліпим від народження сняться не візуальні, а слухові, нюхові чи тактильні образи.
9. Кошмари сняться частіше
За статистикою людині частіше сняться сни, які несуть негативне забарвлення, ніж позитивне. Річ у тому, що негативні емоції значно сильніші, ніж позитивні й займають ґрунтовне місце в нашій пам’яті. Протягом дня ми не завжди можемо проявити ці емоції на людях: ми стримуємо агресію, плач, обурення, а цим станам необхідний вихід оскільки їх накопичення негативно позначається на людській психіці. І, щоб якось зняти цю напругу наше несвідоме намагається розіграти ситуації, що склалися у вигляді нічних кошмарів.
10. Мрії заряджають на творчість
Якщо ви думаєте, що крім будь-яких підсвідомих повідомлень, які вони містять, сни зовсім марні — це далеко не так. Вони можуть реально покращити ваші показники в, здавалося б, не пов’язаних областях вашого повсякденного життя. Згідно з дослідженням, проведеним Американською психологічною громадою з психології сну, вони творять дива, зокрема для творчих здібностей.
Мабуть, це відбувається тому, що процес сновидіння багато в чому схожий на використання вашої уяви під час творчості. Коли ваш мозок аналізує і розв’язує проблеми під час сну, це відбувається паралельно з тією активністю, яка проявляє творчий підхід в активному житті. Це означає що незалежно від того, який у вас кращий спосіб творчого вираження, ви будете краще працювати після яскравих нічних сновидінь.
Як бонус, ви можете знайти пряме натхнення у своїх снах. Наприклад, якщо ви мрієте про фантастичні сценарії, переживаєте складний досвід чи переглядаєте рушійний аспект вашого минулого, це може допомогти вам «налаштуватися» на типи інтенсивних емоцій, які підвищують творчий результат.
Як можна було переконатися сон досі залишається одним з найменш вивчених явищ у психології й фізіології. Але, хай там що, ми з упевненістю можемо сказати, що він є основною складовою здорового життя, оскільки це відмінна профілактика розвитку фізіологічних і психічних захворювань, порушень міжособистісної комунікації, надмірної дратівливості, неуважності, апатії, зайвої ваги та зниження інтелектуальної активності.