Хронічне вживання алкоголю підвищує рівень кортизолу

Виснажлива робочий день часто закінчується за скляночкою в улюбленому барі? Для багатьох алкоголь і відпочинок йдуть рука об руку. Але якщо передбачається, що розслаблення відбувається тільки з алкоголем, рекомендується бути обережними.

Тривале вживання алкоголю може мати безліч наслідків для організму людини, яка п’є. Коли хронічні алкоголіки знаходяться в стані алкогольного сп’яніння, і коли вони виходять з даного стану — можуть відчувати перепади настрою, зниження когнітивних здібностей, здатності до навчання, втрату пам’яті. Крім того, у таких пацієнтів лікарі відзначають різке збільшення рівня кортизолу крові, що відповідно загрожує різними проблемами зі здоров’ям.

Що таке кортизол і які симптоми та наслідки його високого рівня?

Кортизол — це стероїдний гормон, один з глюкокортикоїдів, який виробляється в корі надниркових залоз. Потім він потрапляє в кров, яка транспортує його по всьому тілу. Майже кожна клітина містить рецептори кортизолу, тому він може мати безліч різних дій залежно від того, на які клітини впливає.

Серед ефектів, зокрема:

  • контроль рівня цукру в крові;
  • регулювання метаболізму;
  • вплив на формування пам’яті;
  • контроль сольового і водного балансу;
  • вплив на кров’яний тиск.

У багатьох видів кортизол також відповідальний за запуск процесів, пов’язаних з народженням дитини.У нормі, рівень цього гормону змінюється протягом дня, але зазвичай він підвищений після пробудження, й уже до вечора знижується. Це називається добовий ритм. У тих людей, які змушені працювати в нічні зміни, картина зворотна, тому час вивільнення гормону цілком залежить від щоденної активності людини. Крім того, у відповідь на стрес вивільняється додатковий кортизол, що допомагає організму адекватно реагувати на нього.

Якщо ви страждаєте від хронічно підвищеного рівня кортизолу через зловживання алкоголем — ви можете спостерігати наступні симптоми:

  • сприйнятливість до інфекцій (втома і дискомфорт на наступний день);
  • тривога, перепади настрою і депресія;
  • проблеми з концентрацією уваги та втрата пам’яті (кортизол може навіть вбивати клітини мозку й перешкоджати утворенню нових);
  • кортизол пригнічує виділення статевих гормонів і тому знижує лібідо;
  • підвищення рівня цукру в крові (ризик розвитку діабету);
  • схильність до надмірної ваги (особливо на животі);
  • втрата м’язової маси навіть попри силові тренування;
  • кортизол пригнічує утворення серотоніну, тож можуть розвинутися депресія, а також напади паніки;
  • підвищена чутливість до болю;
  • симптоми, схожі на синдром подразненого кишківника або печія (це може розвиватися, тому що кортизол діє безпосередньо на травну систему);
  • занадто велика кількість кортизолу може назавжди знизити щільність кістки й, таким чином, сприяти остеопорозу.

Однак кортизол володіє всіма цими властивостями, тільки якщо його рівень постійно підвищений. Найперше, він є життєво важливою речовиною, необхідною для здорового та щасливого життя. Ця речовина не повинна бути в надлишку, особливо в довгостроковій перспективі. Таку перспективу з легкістю може представити систематичне споживання алкоголю. Які ризики виникають при перевищенні допустимої норми спиртного для здорової людини? Та які помилки можуть зробити з вас алкоголіка, ми постараємося з’ясувати та роз’яснити далі.

Небезпечне поєднання: алкоголь як засіб релаксації

Алкоголь оманливий. Він соціально визнаний стимулятором, і, відповідно, перешкод для «наявності келиха» напрочуд мало. Алкогольні напої працюють досить «добре», тому що вони дійсно дають вам відчуття розслаблення і заспокоєння. Подібно до засобу анестезії, алкоголь знижує збудливість певних нервових клітин і зменшує вивільнення гормону стресу кортизолу. Водночас мозок виділяє ендорфіни. Відчуття позбуття від думок і стресу за допомогою алкоголю не випадкове. Спочатку багато людей не помічають, що цей ефект зникає приблизно через дві години, й тепер організм може знімати стрес не так швидко й ефективно.

Алкоголь здатен вплинути на кого завгодно

Споживання алкоголю для боротьби зі стресом є звичайним явищем. Це стосується як чоловіків, так і жінок. На початку минулого століття проблеми з алкоголем у чоловіків були в три рази частіше, ніж у жінок. Тим часом жінки та чоловіки стають все ближчими й ближчими, коли мова заходить про споживання спиртного. Це особливо правдиво для молодих людей. Алкогольні напої також не чужі матерям. Коли все готово й діти вкладені спати, багато жінок пригощаються випивкою після роботи. Ефект винагороди алкоголем також має тут ефект і стає добре охоронюваним ритуалом.

Споживання алкоголю як застережливий знак вигоряння

Якщо зняття й нібито зниження стресу супроводжуються лише споживанням алкоголю й, очевидно, це можливо, то це слід визнати попереджувальним сигналом. Тому що зняття стресу за допомогою алкоголю — це за відомо неправдивий шлях. В результаті організм швидше досягає меж своєї продуктивності й змушений мобілізувати ресурси, які найчастіше більш недоступні. Тому не дивно, що надмірне вживання алкоголю і вигоряння часто пов’язані.

Поради по боротьбі з алкоголізмом

Немає нічого поганого в склянці пива після важкого робочого тижня. Але частота такого проведення часу й кількість випитого алкоголю має вирішальне значення, адже стрес можна зняти й іншими способами, не обов’язково записувати себе до лав алкоголіків.

Якщо ви стали помічати за собою надмірне вживання спиртного чи вам про це говорять ваші близькі, друзі чи лікар — рекомендуємо ознайомитися з деякими простими кроками. Вони можуть допомогти вам позбутися залежності.

  1. Перенесіть свої думки на папір. Складання списку причин, через які ви повинні обмежити своє вживання алкоголю — наприклад, стан здоров’я, сон або покращення стосунків може мотивувати вас.
  2. Встановіть «питну ціль». Встановіть межу того, скільки ви будете вживати. Ви повинні підтримувати рівень споживання алкоголю нижче рекомендованого: не більше одного стандартного напою в день для жінок і чоловіків віком 65 років і старших, і не більше двох стандартних напоїв на день для чоловіків віком до 65 років.
  3. Ведіть щоденник свого пиття. Протягом трьох-чотирьох тижнів стежте за кожною випивкою. Включіть інформацію про те, що й скільки ви випили, а також, де ви були. Порівняйте це з вашою метою. Якщо вам важко дотримуватися окресленого плану, обговоріть це зі своїм лікарем або іншим медичним працівником.
  4. Не зберігайте алкоголь вдома. Відсутність алкоголю в домашніх умовах може допомогти обмежити його вживання, адже не завжди є бажання піти до найближчого супермаркету.
  5. Пийте повільно. Насолоджуйтесь вашим коктейлем протягом усього вечора, а не випивайте його за пару ковтків.
  6. Виберіть безалкогольні дні. Вирішіть не пити день чи два щотижня. Ви можете утриматися протягом тижня чи місяця, щоб побачити, як ви почуваєтеся фізично й емоційно без алкоголю в ці дні. Відпочинок від спиртного може стати хорошим способом почати менше пити.
  7. Слідкуйте за тиском з боку однолітків. Ви не повинні пити тільки тому, що ваші друзі поруч з вами випивають і пропонують вам.
  8. Будьте зайняті. Прогуляйтеся, займіться спортом, сходіть перекусити чи в кіно. Коли ви вдома, приділіть час своєму хобі: живопис, настільні ігри, гра на музичному інструменті, деревообробка — ці та інші заняття є чудовою альтернативою питва.
  9. Зверніться за підтримкою. Скоротити споживання алкоголю не завжди легко. Нехай друзі та члени сім’ї знають, що вам потрібна їхня підтримка. Ваш лікар, консультант або терапевт також можуть запропонувати допомогу.
  10. Остерігайтеся спокуси. Тримайтеся якомога далі від людей і місць, які змушують вас хотіти випити. Якщо ви пов’язуєте вживання алкоголю з певними подіями, такими як свята або канікули, розробіть план управління ними заздалегідь. Контролюйте свої почуття. Коли ви відчуваєте стрес, самотні або перебуваєте в гніві, у вас може виникнути спокуса випити. Намагайтеся розвивати нові, здорові способи впоратися зі стресом.
  11. Будьте наполегливі. Більшість людей, які успішно скорочують споживання алкоголю або зовсім кидають пити, роблять це тільки після декількох спроб. Тому не кидайте справу, розпочату на півдорозі.

Висновки

Кортизол є гормоном стресу та грає важливу роль в регуляції емоцій, навчання, уваги, енергетичного обміну та імунної системи. Дослідження показали, що високий рівень цього гормону виявляється у пацієнтів з алкоголізмом і залишається підвищеним під час відмови від алкоголю та після тривалих періодів утримання.

Головний автор дослідження Аби Роуз зазначив, що систематичне вживання алкоголю, негативно впливає на пряму функцію кортизолу — збереження енергетичного резерву організму, синтез ферментів у клітинах і формування захисних реакцій, на загрози та стресові обставини, що надходять зовні.

Дисфункція кортизолу, що спостерігається при його високих рівнях під час відмови від алкоголю, може сприяти високій частоті рецидивів, про які повідомляється при алкогольній залежності, навіть після багатьох місяців утримання.

Дослідники прийшли до висновку, що лікарські препарати, націлені на вплив гормону стресу кортизолу в мозку, можуть знизити ймовірність рецидиву та когнітивних порушень, що негативно впливає на лікування.